DATÇA'YA HİZMET

1999 yılı Yerel Seçimleri öncesinde, CHP Belediye Meclisi adayları ile birlikte, çalışma programımızı hazırlarken işimizin çok zor olduğunu biliyorduk. Zira Datça tüm güzelliğine rağmen, Türkiye’de henüz pek tanınmamış, turizmde hak ettiği yere gelememiş, birçok alt yapı, hizmet ve tanıtım eksiği bulunan, ama bunları yapmak için ekonomik ve insan gücü bulunmayan bir ilçe idi.

Belediye ciddi ekonomik sıkıntılar içersinde idi. Bunu örneklemek gerekirse, 1999 yılı 625 milyon bütçesi olan Belediyemizin borcu ise 650 milyondu, Belediyemiz çalışanlarına aylarca maaş ödeyemiyor, mal aldığı esnafa borcunu ödeyemediği için yeni mal alımı yapamıyordu. Ama bu zorluklar bizi korkutmadı, sosyal demokrat düşüncemizin ışığında, “Çağdaş Datça’yı Kurmak İçin” sloganı ile başladığımız yürüyüşümüze 2004 yılında “Ne dediysek yaptık;Ne dersek yaparız “sloganı ile yılmadan devam ettik. Gerçekten de tüm çalışma arkadaşlarımız ile birlikte, Datça’yı çağdaş bir turizm kenti yapma yolunda çok büyük adımlar attık, verdiğimiz birçok sözü yerine getirdik. Tabii bu çok kolay olmadı. Çeşitli mali engellemelerle karşılaştık. Haksız iftiralara uğradık. Siyasi baskılara, soruşturmalara maruz kaldık. Ama yılmadık;tüm ekonomik yokluklara rağmen, 10 yıl içersinde Belediye’yi : mali sıkıntılarını çözmüş, borcundan çok alacağı olan, çalışanına ve esnafa alacaklarını zamanında ödeyen, geleceğe yönelik projeler üreten, Başkan’lık makamının kapısı her zaman tüm vatandaşlarımıza açık bir belediye; Datça’yı: Tüm Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da tanınan, alt yapısını büyük ölçüde tamamlamış, çağdaş hizmet alanlarına kavuşmuş, Kültür, Sanat ve Spor alanlarında çeşitli etkinlikler yapılan ve bu konularda tüm Türkiye’de adı geçen, bir ilçe haline getirdik.

Datça için daha yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz. Ancak 10 yılda yaptıklarımızı bilgi dağarcığınızda taze tutarak, yeni yapılacaklara da ışık tutmak istedik. Yaptığımız tüm çalışmalar sırasında, emekleri ile bize yardımcı olan “Belediye Çalışanlarımıza” ve çalışmalarımızda ve projelerimizde bize moral desteği vererek bizi teşvik eden tüm Datça’lılara ve “Datça Sevenler”e kendimiz ve Datça’lılar adına, “bir teşekkürün bile insanlar için ne anlama geldiğini” bilerek teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz. Bizden önce Datça’ya emeği geçmiş tüm yöneticilerimizi de saygı ile anıyor ve teşekkür ediyoruz. Bizim anlayışımıza göre, Datça için, üst üste iki taş koyan kişi kim olursa olsun, Datça’ya hizmet eden kişi demektir.